//
Tu lasi...
From LATVIA With LOVE, Made in Latvia, Notiek Latvijā, Orange Jaunumi, Pasākumi Rīgā, Pievēs Uzmanību, Svaigas Idejas, Svētku noskaņojums

Zīlēšana Jāņos un jāņuzāles

Jāņu dziesmu piedziedājums «līgo» pazīstams visā Latvija, bet Latgales vidienē un austrumos — ap Ludzu un Dagdu — «līgo» vietā sastopams «rūto», «rūtoj», «rūtā».

Jāņuzāļu spēks

Līgo vakarā jāpin vainags, jālec pāri ugunij, jāzīlē nākotne un, galvenais, jālasa jāņuzāles. Ne velti Līgo vakaru dēvē par Zāļu vakaru…

Visas puķes un zāles aug līdz Jāņiem, pēcāk — sāk briest. Jāņi, precīzāk, Līgo diena, ir brīdis, kad augšanas spēks sasniedzis savu kulmināciju un auga bioloģiskā enerģija ir visspēcīgākā. Saulgriežos vākti augi — asinszāles, vīgriezes, sarkanais āboliņš un citi — savu īpašo bioenerģētisko vērtību nezaudē arī pēc izžūšanas. Tādēļ neslinkojiet un 23. jūnijā plūciet visu, kas zied!

Augu un zāļu vērtība ir cieši saistīta ar mēness fāzēm!

Jaunā mēnesī pieaug gaisa ietekme uz augiem, notiek intensīvi apmaiņas procesi starp saknēm un galotni vai, kā to apzīmē astroloģijā, starp dvēseli un garu.

Augošā mēnesī «valda» uguns stihija, kas palīdz augam uzņemt kosmiskās ēteriskās enerģijas un piesātināt visas auga daļas ar dzīvības spēku.

Pilnmēness ir uguns stihijas un dzīvības spēku kulminācija auga augšējās daļās — ziedos, lapās.

Nākamajā ceturksnī pēc pilnmēness pieaug zemes ietekme — visvairāk enerģijas saņem augu saknes. Tādēļ, ja vasaras saulgrieži sakrīt ar pilnmēnesi, augu dziednieciskās spējas ir īpaši spēcīgas.

Jāņuzāles jāprot atšķirt, augi — jāpazīst. Pastāv vēlamie un nevēlamie laiki, kad zāles plūcamas. Vislabāk to darīt Jāņu dienā no pulksten 11 līdz 13 vai vēlāk — pēcpusdienā. Rasainus augus nedrīkst plūkt, bet pusdienlaikā vāktās zāles ātrāk bojājas.

Arī vainagā nevar vīt visu pēc kārtas, piemēram, ievu zarus. Lai gan ievas noziedējušas, no zaru aromāta var sākt sāpēt galva.

Meitu, puišu un vecu ļaužu zāles

Nav īstas drošības, ka jāņuzāles tiešām palīdz pret visām slimībām. Toties pastāv jāņuzāļu iedalījums jaunu meitu, puišu un vecu ļaužu zālēs.

Puišu zāles ir dažādi indīgi augi, piemēram, latvāņi, driģenes un dzeloņaini augi, ko parasti lieto pret burvjiem un raganām, kā arī dadži, zirgskābenes, puplakši un diždadža lapas, kas uzlabo ēstgribu, — puiši tik ēd un pieņemas spēkā! Svarīga puišu zāle ir nātre, jo palīdz regulēt vielmaiņu un uzlabo ādas izskatu.

Meitu zāles ir pļavas un dārza puķes ar spilgtiem ziediem. Ar tādām zālēm vainagā meitas piesaista ne vien puišu, bet arī visu labo gariņu uzmanību. Populāra meitu zāle ir gundega — indīgs augs, kas izraisa ādas apdegumu. Bet, prasmīgi lietojot, ar gundegas palīdzību var tikt pie sārtiem vaigiem. Pavisam nesen farmaceiti izpētījuši, ka samtenēs ir antibiotiskas vielas, tāpēc tās derīgas pret ādas iekaisumiem. Kliņģerītes un kumelītes dziedniecībā lietotas jau sen.

Ļoti populāra sieviešu puķe ir rūta — Lietuvas nacionālā puķe, kas, lielā daudzumā lietota, izraisa pastiprinātu asiņošanu. Mazās devās tā palīdz pret klimaksa karstumiem, svīšanu un reiboņiem.

Vecu ļaužu zāļu sarakstā pirmais Jāņu dienas augs ir paparde. Tā līdzās vībotnēm ir efektīvs līdzeklis pret reimatismu. Tādēļ vecie ļaudis pēļus pildīja ar papardēm. Arī jaunie mēdz gulēt papardēs, tikai tas notiek to augšanas vietās — mežos un pļavās.

Materializētā aura un zīlēšana ar jāņuzālēm

Jāņu vainagu vijiet no trejdeviņām vai vairākām zālēm. Negribat — nevijiet, nekas ļauns nenotiks. Bet, ja tomēr esat vainadziņu nopinuši un galvā uzlikusi, pacentieties līgošanas laikā to nenomest kaut kur zemē un neuzsēsties tam virsū. Vainags simbolizē kosmisko pilnību, pabeigtību, arī Sauli un cilvēka materializēto auru. Vainags ir tā īpašnieka simboliskais sargs, pret to jāizturas ar cieņu. Galu galā — tas ir arī meitas goda simbols!

Jāņu vainagi vienmēr izmantoti zīlēšanai. Jāmet vainags ābeles vai ozola zaros un jāskaita līdzi, ar kuro reizi tas paliek zarā karājamies. Tik gadu būs jāgaida līdz precībām. Vai arī — palaidiet savu vainagu upē. Ar kura puiša vainagu jūsējais saskarsies, ar to arī kāzas būs jādzer. Bēdīgi, protams, ja tas saskaras ar citas jaunavas vainagu. Bet neskumstiet — būs vēl citi Jāņi, citi vainagi un citas upes!

Zīlēt var arī ar nesavītām jāņuzālēm. Šī zīlēšana jau attiecas uz daudz nopietnāku tēmu un var radīt mazliet dīvainu drebuli. Ņemiet sarkano āboliņu vai kādu citu jāņuzāli, kas vēl pumpurā vai tikai mazliet atplaukusi, iespraudiet to virs istabas durvīm. Ja no rīta tā zied un zaļo, būsit vesels un bagāts, ja novītusi — jābūt piesardzīgam.

…rasā muti nomazgāju

Daudz dzirdēts arī par Jāņu rīta rasu, kurā jāmazgā mute vai vismaz jāpabradā pa to. Rasas pilna saulgriežu pļava ir vislabākais kosmetologs! Rasa ir materializējies gaisa mitrums, kas nesatur sāļus, dzelzi un citas vielas — mīksts, tīrs ūdens, līdzvērtīgs rūpīgi destilētam. Augiem elpojot, rodas ideāls skābeklis, kas rasas pilienā kopā ar saules stariem veido ozonu — lielisku balinātāju. Tāpēc, mazgājot rasā muti, āda ar laiku kļūst baltāka, tīrāka, gludāka un mīkstāka. Senatnē, kad vēl nebija izgudroti balinātāji, balto veļu balināja, saulainos rītos izklājot rasainā zālē. Tieši tā arī Jāņu rītā visvieglāk rasu savākt — krustu šķērsu velkot pa zāli tīru kokvilnas auduma gabalu un ik pa brīdim to izspiežot traukā.

Dziedniecība nav vienīgais iemesls, kāpēc plūc puķes. Galvenais — kaut reizi gadā ļauties romantikai un pļavu vilinājumam. Tas liek justies citādāk nekā ikdienā, saprast, ka Jāņi nav tikai pieradums, bet īsti svētki.

Jāņu laika zīlēšana

Puisis un meita, rokās sadevušies, lec pāri ugunskuram. Ja rokas neatlaižas, pāris apprecēsies.

Pie loga klausās, ko iekšā runā, — kādu vārdu pirmo izdzird, no tā spriež par nākotni.

Meita, kas grib vīra vārdu zināt, iziet pa sētas vārtiem, nostājas pie pirmā krūma un vaicā pirmajam garāmgājējam tā vārdu — tāds tad arī būs nākamā vīra vārds.

Met kurpi cauri vārtiem — uz kuru pusi purngals rāda, no tās puses nāks precinieks. Ja purngals parāda pret vārtiem, tai gadā paliks meitās.

Aizsien zirgam acis, sēžas tam mugurā un ļauj lopiņam brīvi iet. Uz kuru pusi zirgs ies, no tās gaidāms precinieks.

Naktī, pirtī ejot, atver durvis, novelk bikses, noliecas un pilnā balsī sauc: «Velc mani, māni mani ar caunas asti pa pliku dibenu!» Ja jūt pie dibena pieskaramies kaut ko pūkainu, gaidāma bagāta dzīve. Ja pieskaras kaut kas auksts — nabadzīgs gads.

Glāzi pieliet pilnu ar ūdeni, uzmanīgi ievietot tajā laulību gredzenu — šādi gredzenā skatoties, var nākotni ieraudzīt.

Interesanti

Sen aizmirsta rituāla darbība ir dejošana ap ozolu. Šī deja nav jaunu ļaužu izprieca un laika kavēkļa izpausme. Tas ir rituāls, līdzīgs pušķošanai, Jāņu zāļu vākšanai, vainagu valkāšanai.

Dejai ap zaļu, kuplu ozolu ir auglības veicinātājas un svētības nesējas nozīme. Deju vada pats Jānis. Dainās nav tiešu ziņu par šīs dejas veidu, tikai noprotams, ka tā nav pāru deja, bet vītne, kas ritinās apkārt ozolam. Beigās saimniece ievada deju istabā, tā ienesdama svētību arī tur.

Orange Weekends Blog pēc Apollo.lv materiāliem

Creative Commons LicenseThis workis licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz portālu Orange Weekends Blog

Diskusijas

Vēl nav komentāru.

Atstāj savu komentāru

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Lielākās Tortes pasaulē
Kādu Rīgu tu vēlētos redzēt nākotnē?

Seko mums

Baltic2go.info Catalog

Čivinam

Copyrights

Creative Commons License This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License ļauj rakstu pārpublicēt bez maksas, atsaucoties uz portālu Orange Weekends Blog

All Rights Reserved. Copyright © 2012 Orange Weekends Blog

MyFreeCopyright.com Registered & Protected
%d bloggers like this: